רגע לפני: איך מחזירים את הילדים לשגרה?

הימים שלפני החזרה לספסל הלימודים מהווים עבורנו, ההורים, הזדמנות נהדרת ל"סגירת מעגל". הטיפים שלי

אז ממש עוד רגע מסתיים לו החופש הגדול וכולם חוזרים למסגרות, כולל ההורים. חלק מהילדים חוזרים למסגרות המוכרות והישנות שלהם וחלקם למסגרות חדשות. באופן לא מפתיע, רובם ככולם מתרגשים לקראת השינוי, אולם יש ילדים שהשינויים והמעברים מטלטלים את עולמם ומעוררים בהם פחדים.

הימים שלפני החזרה לספסל הלימודים מהווים עבורנו, ההורים, הזדמנות נהדרת ל"סגירת מעגל" בהיבט של החופש הגדול. בימים הללו חשוב מאוד לדבר עם הילדים שוב על השינויים ולהציג בפניהם את השינויים כהזדמנות לצמיחה ופריחה.

משתפת אתכם בכמה טיפים שיסייעו לכם ולילדכם להתמודד עם השינוי בהצלחה:

  • שדרו לילד אופטימיות וחיוביות. ציינו בפניו את היתרונות שבשינוי, דברו על המעבר ו/או השינוי בצורה חיובית ומשמחת. העצימו, עודדו וחזקו את הילד, אימרו לילד כי אתם סומכים עליו ומאמינים בו שיעבור זאת בהצלחה.
  • אפשרו לילד לבטא את פחדיו. אפשרו לו לדבר על הפחדים והחששות שלו. התעניינו בו, הקשיבו לו, תנו לפחד מקום. תזכרו שהפחד הוא טבעי. תנו לילד תחושה שאם יש לו בעיה, הוא תמיד יוכלו לפנות אליכם ואתם תעשו כל שתוכלו כדי לעזור לו.
  • יצרו לילד כמה שיותר מגע עם המסגרת החברתית החדשה. הכירו לו את גינת המשחקים שבשכונה, בפארק, הגן או בית הספר החדש ועודדו אותו להיפגש עם חברים חדשים או עם חברים ישנים. ככל שהילד יתרגל למסגרת החדשה מהר יותר - כך יגבר ביטחונו העצמי.
  • היצמדו לשגרה. ילדים מתנהלים באופן הכי טוב במסגרת קבועה של שגרה. הימים שלפני תום החופש ולאחר החזרה לספסל הלימודים צריכים לעמוד בסימן שגרה בבית: שעות שינה, טלוויזיה, מקלחות וכדומה. אחד היסודות החשובים בבריאות הנפש של הילדים הוא שמירה על רוטינה. ההרגלים המוכרים מקנים להם תחושת ביטחון.
  • היו קשובים וערים להתנהגות ילדכם. במידה שזיהיתם שינוי בהתנהגות הילד, נסו להבין מה מציק לו והתייחסו אל מצוקתו בכבוד. חשוב לא לבטל את רגשותיו או לזלזל בהם, כיוון שאז הילד מרגיש לבד, לא מובן - ורגשותיו הקשים מתגברים.

תשומת לב לתחושות הילד בתקופות מעברים היא חשובה מאין כמוה. במידה ואתם מרגישים שהילד מתקשה לשתף ולספר - פנו לעזרה מקצועית, כדי לעזור לו להתמודד עם השינוי. מאחלת לכם ולילדיכם חזרה נעימה לספסל הלימודים - ולשגרה!

בכל שאלה או עניין צרו עמי קשר ואשמח להשיב