עונת המעבר: בין חופש גדול לספסל הלימודים

החזרה למסגרות הלימוד לא תמיד קלה לילדים. ככה תסייעו להם בתקופת המעבר


החופש הגדול כבר מאחורינו, ואנו בעיצומה של החזרה למסגרת בית הספר או הגן. המעבר מהחופשה למסגרות הלימוד לא תמיד קל לילדים, שהתרגלו בינתיים לרבוץ חלק ניכר מן היום מול הטלוויזיה, האקס-בוקס או האייפד. הנה 5 טיפים קצרים לימי המעבר בין החופשה ללימודים:

1. קודם כל דברו עם הילד בהדרגה על השינוי שעומד בפתח. היו ערים להתנהגות שלו - האם הילד חרד? האם הילד מסתגר בחדרו? האם ישנו שינוי בהתנהגות הילד? חשוב לזהות כל סימן של מצוקה בזמן אמת.

2.הכינו טבלה. במקרה של ילדים קטנים אפשר להכין טבלה יחד עם הילד, ובה לסמן כל יום שעובר - עד לחזרה למסגרות  -במדבקות, סימון של X או כל סימן אחר ליום שחולף.

3. במקרה ילדים גדולים, אפשר בהחלט  לשתף אותם בקניות לבית ספר, ארגון וסידור החדר מחדש, עטיפת ספרים ומחברות יחד, ארגון הקלמר וכדומה - כל אלה יעניקו להם ביטחון ויסייעו בהכנתם מחדש למסגרות.

4. החזירו בהדרגה הרגלים ישנים לסדר היום. תנו דגש על זמני שינה, הגבילו בצפייה בטלוויזיה ועודדו מפגשים עם חברים מהמסגרות הקודמות.

5. עיזרו לילדים לבטא את הרגשות, התקוות והחששות שלהם לקראת החזרה למסגרות החינוך - באמצעות ציור, פלסטלינה, סיפור או כל דבר שיעזור לילד לבטא את עצמו. לאחר מכן אפשר לשוחח עם הילד ולבקש ממנו שיספר מה הוא צייר/ בנה / הכין ואיך הוא מרגיש. 

באופן כללי, חשוב להבין: עצם העובדה שילד מרגיש שיש לו דרך לבטא את החששות שלו ושיש מי שמקשיב לו - זו כבר התחלה מצוינת, שתקנה לו הרגשה טובה וביטחון להמשך. לרוב הילדים כושר הסתגלות טוב, ורובם חוזרים לשגרה די בקלות. העצמה רגשית וחיזוק הביטחון האישי של הילד תורמים לתחושות אלה. לעומת זאת, בכל מקרה של זיהוי סימני מצוקה מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי.

והכי חשוב - שתהיה לכולנו חזרה נעימה לשגרה!

בכל שאלה או עניין צרו עמי קשר ואשמח להשיב